Esittelyssä Mikael Bremer – seuran uusi ikäkausivastaava
Oulunkylän Kiekko-KerhoJulkaistu: 09.06.2022 00.00

Esittelyssä Mikael Bremer – seuran uusi ikäkausivastaava

Esittelyssä Mikael Bremer – seuran uusi ikäkausivastaava

Juttusarjassa esittelemme henkilöitä Oulunkylän Kiekko-Kerhon toiminnan taustalla.

Millainen taustasi on jääkiekon parissa?

Olen aloittanut jääkiekon 1996 kiekkokoulussa ja pelannut useassa Helsingin seurassa mm. OKK, HIFK, HJK. Pelaan edelleen Tankissa. Olen valmentanut kuusi vuotta niin pää- kuin apuvalmentajana, HJK:ssa ja Pelicansissa. Opiskelen ammattivalmentamista ja urheilujohtamista Vierumäellä (Haaga-Helia), painottuen jääkiekkoon.

Missä tehtävissä toimit tai olet toiminut OKK:ssa?

Toimin valmentajana ja ikäluokkavastaavana 1.6. lähtien.

Lempipelaaja ja seura?

Washington Capitals. Olen suuri maalintekotaidon puolestapuhuja ja on ollut ilo seurata Ovechkinin taivalta kohti NHL:n maaliennätystä. Lempipelaajani on kuitenkin toinen maalinteon erikoismies Pavel Bure. Hän oli kovassa huudossa lapsuudessani ja hänen suorituksensa ovat jääneet elävästi mieleen.

Mitä teet vapaa-ajallasi?

Kalastan ja luen.

Lempiruokasi?

Pastaruuat.

Mitä huudat katsomosta?

Tsemppiä!

Mikä on parasta OKK:ssa?

Paikallinen seura, jonka intressit ovat pelaajien kestävässä kehityksessä ja arvollisessa toiminnassa.

Mitä unohdimme kysyä sinusta?

Innokkaasta kalastusharrastuksestani huolimatta en syö kalaa.

Seuran uusimmat